Min pappa har fått en pacemaker, efter en hjärtinfarkt. Hans hjärta är till 55% skadat. Hans fysik var inte den bästa innan infarkten och han är både rökare och snusade. Han är 58 år och egen företagare, grävmaskinist. Jag undrar, vilka hans förutsättningar är att kunna återgå till sitt arbete? Jag undrar om det finns träningsprogram som han kan arbeta med och vad man kan göra för att hjälpa honom med att komma igång med träningsprogram som passar honom?
Min pappa har fått en pacemaker, efter en hjärtinfarkt. Hans hjärta är till 55% skadat. Hans fysik var inte den bästa innan infarkten och han är både rökare och snusade. Han är 58 år och egen företagare, grävmaskinist.
Jag undrar, vilka hans förutsättningar är att kunna återgå till sitt arbete? Jag undrar om det finns träningsprogram som han kan arbeta med och vad man kan göra för att hjälpa honom med att komma igång med träningsprogram som passar honom?
Hej och tack för din fråga
Jag tror att det finns bra möjligheter för din pappa att börja arbeta igen. I Lund där jag bor så finns det en avdelning som heter hälsoenheten där de hjälper hjärtpatienter tillbaka till det normala livet igen. Dels kan de erbjuda gymnastik och hjälp med att sluta röka och snusa. Allt detta finns säker på många andra sjukhus, ta kontakt med din läkare och fråga om vad de kan erbjuda för hjälp.
Lycka till
Maria
Relaterade expertsvar
Urvalet av relaterade expertsvar är automatiskt framtaget av webbsidans system. Urvalet baserar sig på vanligen förekommande ord i titeln och innehållet i alla besvarade frågor. Relevansen kan alltså variera.


